• Data dodania: 02.02.2022
  • Autor wpisu: Paweł Bielecki, manager ArtHome Nieruchomości
  • Tagi: Żoliborz, mieszkania Żoliborz, ceny mieszkań Warszawa, Warszawa Żoliborz,
Żoliborz jest najmniejszą warszawską dzielnicą — jego powierzchnia to zaledwie 8,47 km². Liczba mieszkańców wynosi prawie 53 tysiące. Zagęszczenie ludności to 6 246/km², czyli plasuje się w czołówce dzielnic stolicy.

Jak się żyje na Żoliborzu?
Kameralny charakter, świetnie rozwinięte usługi i gastronomia, dużo terenów zielonych oraz parków, a także bardzo dogodna komunikacja z centrum to najważniejsze cechy Żoliborza. Z drugiej strony dzielnica ta posiada niewielką ilość terenów zdatnych do budowy nowych inwestycji mieszkaniowych. Wszystko to sprawia, że ceny tutejszych mieszkań należą do najwyższych (po Śródmieściu) w Warszawie.
Na pochwałę zasługuje doskonała komunikacja na Żoliborzu. Przemieszczenie się do centrum Warszawy, zależnie od wybranego środka transportu, zajmie od 15 do 40 minut. Dogodna komunikacja, w tym przede wszystkim obecność stacji metra Plac Wilsona, Marymont oraz bliskość stacji Dworzec Gdański, jak i duża ilość zieleni sprawiają, że położenie Żoliborza przyciąga do siebie osoby chcące żyć blisko centrum, lecz w przyjaznym i spokojnym otoczeniu.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?
Ze względu na swoje położenie, skomunikowanie z centrum miasta oraz liczne atrakcje, na Żoliborzu chętnie mieszkają wszyscy: studenci oraz osoby młode, rodziny i seniorzy. Popularność dzielnicy wśród studentów wiąże się z bliskością uczelni wyższych. Na Żoliborzu da się znaleźć tańsze mieszkanie do wynajęcia, np. w wysokich blokach Marymontu.
Stary Żoliborz od lat uchodzi za inteligencką enklawę, w której mieszkają artyści, dziennikarze, politycy. Rodziny mogą być zadowolone z dużej ilości atrakcji dla dzieci, jak place zabaw czy zajęcia pozalekcyjne. Swoje miejsce znajdą tutaj amatorzy miejskiego życia, jak i fani relaksu. Charakter mieszkaniowo-rekreacyjny tej dzielnicy doceniają również seniorzy. Na Żoliborzu znajdą oni ciszę i spokój.

Jak się mieszka na Żoliborzu?
Na Żoliborzu odnajdą się osoby lubiące spokojne życie i spacery wśród zieleni, jednak lubiące mieć dostęp do typowo miejskich udogodnień. Dzielnica jest chętnie wybierana przez singli i młode małżeństwa. Rozwinięta oferta gastronomiczna i usługowa sprawia, że Żoliborz chętnie wybierają osoby aktywne zawodowo. Nie bez znaczenia jest bliskość Śródmieścia i prestiż związany z mieszkaniem na Żoliborzu.
Parki miejskie to symbol „zielonego Żoliborza". Mieszkańcy tej dzielnicy mogą cieszyć się bliskością natury, nie rezygnując z szybkiego dojazdu do centrum miasta. Popularnym terenem rekreacyjnym są Sady Żoliborskie. To rozległy park i osiedle mieszkaniowe. Wszechobecna zieleń jest charakterystyczna dla tej części dzielnicy, stanowi to gratkę dla rodzin i seniorów na Żoliborzu. Świetnie odnajdą się tu miłośnicy czworonogów.

Żłobki i przedszkola, szkoły oraz uczelnie.
Na terenie dzielnicy znajdują się liczne przedszkola i żłobki. Liczba placówek jest wystarczająca, na Żoliborzu mieszka stosunkowo niewiele dzieci w wieku szkolnym.
Na Żoliborzu działa 9 publicznych szkół podstawowych. W obrębie tej dzielnicy znajduje się kilkanaście szkół niepublicznych. Charakteryzują się one bogatą ofertą zajęć. Nie brakuje placówek prowadzących zajęcia w dwóch językach, szkół o wysokim umiędzynarodowieniu.
Na terenie Żoliborza funkcjonuje 8 liceów ogólnokształcących. Oferta szkół ponadpodstawowych jest zróżnicowana, oprócz szkół publicznych działają tutaj placówki profilowane np. Liceum Filmowe z oddziałami dwujęzycznymi przy Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Liceum Ogólnokształcące Kreacji Gier Wideo. Wśród szkół średnich znajdujących się w dzielnicy Żoliborz funkcjonują również technika, takie jak: Technikum Samochodowe nr 3, Technikum Elektryczne nr 2 im. Synów Pułku i Technikum Mechaniczne nr 7 im. Jana Kilińskiego.
Na Żoliborzu mają siedziby trzy prywatne uczelnie wyższe: Mazowiecka Uczelnia Medyczna, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa i Ochrony im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Warszawska Szkoła Filmowa. Na terenie dzielnicy działa także Szkoła Główna Służby Pożarniczej.


Wady i zalety mieszkania na Żoliborzu.
Zalety:
· wszechobecne tereny zielone, w tym parki miejskie,
· dwie stacje metra,
· dobra komunikacja z centrum stolicy i pozostałymi dzielnicami,
· szeroki dostęp usług i rozwinięta oferta gastronomiczna,
· wysoki poziom edukacji.
Wady:
· hałas spowodowany przez karetki (bliskość szpitali),
· problem z miejscami parkingowymi,
· korki na Żoliborzu (ul. Słowackiego, ul. Popiełuszki, trasy szybkiego ruchu),
· wysokie ceny mieszkań.