• Data dodania: 19.01.2022
  • Autor wpisu: Paweł Bielecki, manager ArtHome Nieruchomości
  • Tagi: statystyka, średnia cen mieszkań ochota, Warszawa Ochota, mieszkania na Ochocie,
Ochota zajmuje powierzchnię 9,72 km², a liczba mieszkańców wynosi ok. 82 tysiące, co czyni ją najgęściej zaludnioną dzielnicą Warszawy. Zagęszczenie ludności na Ochocie wynosi 8 432 os./km². Odsetek osób w wieku poprodukcyjnym (mężczyźni powyżej 65 r.ż. i kobiety powyżej 60 r.ż.) przekracza 25% liczby ludności. Widoczny staje się tutaj problem starzejącego się społeczeństwa, który obecnie jest jedną z poważniejszych trudności społecznych na Ochocie.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?
Studenci mieszkający na Ochocie cenią sobie dobry dojazd na uczelnie (np. Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Warszawska) oraz relatywnie, jak na tak dobrą lokalizację, niskie ceny najmu mieszkań. Z kolei seniorzy są zadowoleni z atrakcyjnej oferty medycznej (tj. lekarze pierwszego kontaktu, apteki) oraz dostępu do licznych parków. Rodziny mogą być usatysfakcjonowane z szerokiego wyboru szkół, przedszkoli i placów zabaw. Ponadto Ośrodek Kultury Ochota oferuje zajęcia taneczne i plastyczne dla dzieci. Jedynym problemem może być uciążliwy hałas od ul. Grójeckiej i lotniska Okęcie.
Osoby szukające mieszkania z dobrym dojazdem do centrum powinny skupić się na ofertach nieruchomości w okolicach Placu Zawiszy lub Szczęśliwic.
W tej części Warszawy odnajdą się osoby lubiące ciszę i spokój, a także ci, którzy cenią sobie wielkomiejski styl życia.

Jak się mieszka na Ochocie?
W rankingu Głównego Urzędu Statystycznego, Ochota zajęła trzecie miejsce pod kątem atrakcyjności i warunków życia. Wysokie miejsce zapewniła Ochocie dobrze rozwinięta infrastruktura zdrowotna oraz dostęp do licznych szkół i przedszkoli. Dla mieszkańców istotny jest dostęp do placówek kultury – kin, teatrów, muzeów. Największą popularnością cieszą się Och-Teatr oraz kino studyjne Iluzjon. Nie bez znaczenia jest także dobra komunikacja miejska i ścieżki rowerowe w okolicach Parku Szczęśliwickiego.
Można powiedzieć, że na Ochocie żyje się bardzo swobodnie i wygodnie ze względu na liczne punkty usługowe i dostęp do opieki medycznej.

Zalety mieszkania na Ochocie:
· położenie blisko centrum,
· dużo terenów zielonych i ścieżek rowerowych,
· wysoki poziom edukacji szkół i przedszkoli,
· bogata oferta kulturalna – muzea, biblioteki, teatry,
· bardzo dobra komunikacja miejska – liczne tramwaje i autobusy.
Wady:
· hałas samolotów z lotniska Chopina,
· ruchliwe ulice i korki przy ul. Grójeckiej.