• Data dodania: 29.11.2021
  • Autor wpisu: ArtHome Nieruchomości
  • Tagi: oświetlenie, kelwiny, temperatura światła wnętrze, oświetlenie w kuchni, światło w sypialni,
Jak wiadomo oświetlenie w domu pełni bardzo ważną funkcję. Nie tylko oświetla nasze wnętrze, ale dodaje jej przytulności.
Czym więc jest barwa światła?
To temperatura barwowa, która jest jednym z najważniejszych paramentrów jakim należy kierować się przy wyborze oświetlenia. Wyraża się ją w Kelwinach.

Światło ciepłe, którego temperatura barwowa nie przekracza 3500K,
Światło neutralne o temperaturze barwowej w przedziale pomiędzy 4000K a 4500K,
Światło chłodne charakteryzuje się temperaturą barwową powyżej 5000K.

Nasz organizm ewoluował przez lata, a zegar biologiczny był uzależniony od nasłonecznienia, dlatego obecnie światło o określonej barwie oddziałuje na niego w szczególny sposób. Dlatego światło dobierane we wnętrzach nie może być przypadkowe.
Światło ciepłe powoduje, że organizm się odpręża i przygotowuje do odpoczynku.
Światło neutralne pobudza mózg ale w zrównoważony sposób, dlatego jest często wykorzystywane jako główne światło w mieszkaniach. Trzeba również pamiętać, że w takich warunkach barwy są najlepiej odwzorowane.
Zimne światło pobudza i sprzyja koncentracji, dlatego często możemy spotkać je w miejscach pracy.

Kuchnia

Jeśli mieszkanie posiada kuchnię, która nie ma połączenia z salonem, a posiada okno, najlepszym wyborem będzie głównie światło neutralne. Kuchnia stanowi miejsce przygotowania posiłków, więc możemy się pokusić również o zimną barwę lub neutralną świateł podblatowych – (czyli oświetlenia zadaniowego) które lepiej doświetlą naszą pracę przy blacie kuchennym. Jeżeli jednak kuchnię użytkujesz raczej przy sztucznym oświetleniu (np. w przypadku, gdy nie ma w niej okna), sięgnij po świetlówki dające ciepłe światło, inaczej jeszcze bardziej wychłodzisz wnętrze.



Salon

Tu sprawa jest o tyle skomplikowana, że to miejsce spełnia często wiele funkcji jednocześnie. Z racji dużej powierzchni salonu warto podzielić pomieszczenie na strefy i postawić na więcej źródeł światła. Zauważalne jest w ostatnim czasie korzystanie z oświetlenia zadaniowego – oświetlenie pomagające w czynnościach, niezależnie od tego czy czytasz, czy odpoczywasz. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być panel LED sufitowy, który równomiernie rozproszy światło.



Światło zadaniowe to m.in. lampy stołowe/podłogowe – które mogą dać zarówno skupione światło jak i rozproszone. Tu dobrym wyborem jest neutralna barwa światła oraz ciepła, która nie powoduje zbytniego pobudzenia organizmu.



Oświetlenie do pracy
Zastanów się nad umieszczeniem lampek zadaniowych w swoim oświetleniu w salonie, jeśli planujesz wykonywać czynności wymagające nieco większej koncentracji, takie jak czytanie lub praca. Standardowa lampka biurkowa nie musi być jedynym źródłem skoncentrowanego oświetlenia zadaniowego.
Nie zapominajmy o oświetleniu akcentującym. Czyli takim, które zwraca uwagę na dzieła sztuki czy detale pomieszczenia.

Sypialnia
Twoja sypialnia jest na ogół jedynym pomieszczeniem w domu, w którym spędzasz czas, gdy jest całkowicie ciemno, całkowicie jasno lub gdzieś pośrodku. W takich warunkach najlepiej sprawdza się oświetlenie o ciepłej temperaturze barwowej. Jednocześnie warto pamiętać o jesiennych i zimowych porankach, podczas których światło dzienne jest ubogie. Najlepszym rozwiązaniem do sypialni będzie główne źródło światła o barwie zbliżonej do neutralnej oraz oświetlenie wieczorne w postaci lampek nocnych, przy których można wypoczywać.



Łazienka


Zróżnicowane źródła światła przydadzą się także w łazience. Główne źródła oświetlenia o neutralnej barwie pomoże przygotować się do kąpieli, jak również ułatwi czyszczenie łazienki. Dodatkowe źródło światła o ciepłej barwie będzie natomiast sprzyjało relaksowi w trakcie ciepłej kąpieli. Przy lustrze dobrze spisze się neutralne bądź chłodne światło ułatwiające między innymi nakładanie makijażu czy golenie brody.