• Data dodania: 24.11.2021
  • Autor wpisu: Paweł Bielecki, manager ArtHome Nieruchomości
  • Tagi: ursus, statystyka ursusa, Ursus Warszawa, ceny mieszkań Ursus,

U R S U S – druga co do najmniejszej powierzchni dzielnica Warszawy, tylko 9,36 km2, ale czwarta co do największej gęstości zaludnienia, bo 6666 mieszkańców na km2. Jednakże nie tylko niskie ceny mieszkań są zaletami Ursusa.

Tereny zielone, sport i rekreacja
Dzielnica stawia na nowe tereny zielone, parki i rekreację dla mieszkańców. Na rogu ulic Gierdziejewskiego i Czerwona Droga powstał za ponad 11 mln zł pierwszy w Warszawie ekologiczny park. EKOpark to 5 ha terenu, gdzie znajdują się ścieżki edukacyjne, siłownia, place zabaw. Zostały wykorzystane lampy solarne oraz niecki zbierające wodę opadową, a blisko 70% parku jest powierzchnią czynną biologicznie.
Dzielnica otrzymała także 12 mln zł na budowę Centrum Lokalnego Niedźwiadek. Zmiany dotyczą 9 ha w obrębie placu zabaw Hasanka, który został odnowiony, a w pobliskim parku Hassów znajdziemy ścieżkę botaniczną i siłownię plenerową.
Największym parkiem, który warto odwiedzić, jest Park Czechowicki. Często odbywają się tu koncerty, a w pozostałe dni można spacerować, karmić kaczki w stawie czy zabrać dzieci na plac zabaw. Kilka lat temu powstał także plac zabaw dla dorosłych połączony z Fitness Parkiem przy ul. Rakuszanki.

Komunikacja i transport
Do centrum Warszawy można się dostać na różne sposoby: samochodem, pociągiem, autobusem lub nawet rowerem. Nawet w godzinach szczytu podróż nie będzie trwała dłużej niż godzinę. Najwygodniejsze jest przemieszczanie się samochodem. Z Ursusa można wydostać się kilkoma trasami wylotowymi, a podróż do centrum w godzinach szczytu będzie trwała ok. pół godziny, zaś poza godzinami największego ruchu zaledwie 10-15 min.
Dobrze jest rozwinięta sieć komunikacji miejskiej. Główne autobusy kursują co kilka minut. W godzinach szczytu droga do centrum zajmuje ok. 45 minut, natomiast poza tymi godzinami 20 min. Z osiedla Gołąbki podróż jest parę minut dłuższa. W Ursusie znajdują się 4 stacje kolejowe. Z każdej z nich podróż do Warszawy Śródmieście trwa maksymalnie 25 minut. Fani sportu dotrą rowerem do centrum w ok. godzinę.
W Ursusie nie kursują tramwaje. Najbliższy przystanek tramwajowy znajduje się przy ul. Połczyńskiej na Bemowie (przystanek Ciepłownia Wola).
W Ursusie planowana jest budowa metra - druga linia podziemnej kolei w 2023 roku ma zostać wydłużona od strony Bemowa o dwie kolejne stacje zlokalizowane na terenie dzielnicy Ursus.

Edukacja
Ursus posiada bardzo dobrą ofertę edukacyjną. Zarówno rodzice, jak i uczniowie oceniają placówki bardzo wysoko. Istnieje jednak spory problem z dostępnością miejsc w żłobkach i przedszkolach publicznych. Dzielnica ciągle pracuje nad jego rozwiązaniem. Ponadto pewnym minusem może okazać się brak uczelni wyższych.

Podsumowanie: Dla kogo Ursus będzie najlepszym wyborem?

Ursus cieszy się bardzo dużą popularnością, szczególnie wśród młodych ludzi z dziećmi. Przyciąga on dużą ilością zieleni, tanimi mieszkaniami i łatwym dojazdem do głównych punktów biznesowych w Warszawie.


Największymi zaletami mieszkania w Ursusie są:
· dość kameralne otoczenie,
· bliskość do „wylotówek” miasta,
· dostęp do obiektów i terenów rekreacyjno-sportowych,
· duża ilość parków i przestrzeni przeznaczonych dla dzieci,
· najniższy wskaźnik przestępstw w całej Warszawie.

Największymi wadami są:
· korki w godzinach szczytu,
· duża gęstość zaludnienia.
· brak ścieżek rowerowych,
· brak ośrodków kulturalno-naukowych,
· samoloty latające na Lotnisko Chopina na Okęciu, których hałas może być uciążliwy.