• Data dodania: 10.11.2021
  • Autor wpisu: Paweł Bielecki, manager ArtHome Nieruchomości
  • Tagi: Wesoła, ceny mieszkań, statystyki nieruchomości,
27 października 2002 roku większość mieszkańców Wesołej w referendum zdecydowała o jej wejściu w skład Warszawy. Wcześniej było to samodzielne miasto, które prawa miejskie uzyskało w roku 1968 roku. Po przyłączeniu Wesołej do Warszawy podjęto decyzję o pozostawieniu bez zmian ponad 260 dublujących się nazw ulic i placów.


Powierzchnia Wesołej wynosi 22,95 km² i jest jedną z mniejszych dzielnic Warszawy. Liczba mieszkańców wynosi ok. 26 tys. osób (mniej mieszkańców niż ma jedynie sąsiedni Rembertów), co daje zagęszczenie ludności w Wesołej na poziomie 1 130 os./km² (mniejsze jest tylko w Wawrze).

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?
Zabudowa Wesołej to w dużej części domy jednorodzinne, dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Dlatego mieszkańcy często są osobami, które w tej części Warszawy mają swoje korzenie - seniorzy w Wesołej stanowią dużą grupę. Drugą grupą są rodziny w Wesołej, które poszukują dla siebie pierwszego mieszkania. Wybierają jedną z kilku inwestycji deweloperskich ze względu na najniższe ceny domów i mieszkań w Warszawie. Dodatkowym atutem dla rodzin z dziećmi jest duża ilość zieleni.

To najbardziej zielona dzielnica Warszawy, położona w paśmie wydm i gęsto porośnięta lasami, głównie sosnowymi. Tereny zielone zajmują aż 60% Wesołej. Osoby szukające czystego powietrza i ciszy często decydują się na zakup domu lub mieszkania tutaj. Chętnie osiedlają się tutaj seniorzy oraz rodziny z dziećmi, właśnie ze względu na spokój i zieleń. Problemem zimą w Wesołej, podobnie jak w innych dzielnicach Warszawy, jest smog. Powstaje on przede wszystkim z powodu opalania pieców w domach jednorodzinnych złej jakości paliwem oraz środkami nieprzeznaczanymi do spalania w warunkach domowych.

Komunikacja w Wesołej to pociągi, autobusy i samochody, ale także i rowery. Najszybciej, bo w ok. 20 min, trasę z Wesołej do Śródmieścia można pokonać pociągiem Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM). Gdy na drogach nie ma korków, samochodem dojedzie się w 30 min, kierując się drogą krajową nr 2 (DK2) na południowy wschód, przez Wał Miedzeszyński do Ronda Charles'a de Gaulle'a. Na podróż autobusem należy zarezerwować sobie około 1 godziny. Korki, które są codziennością mieszkańców wszystkich dzielnic Warszawy, wydłużają niestety podróż tutaj nawet dwukrotnie.
Zalety mieszkania w Wesołej:
· duża ilość zieleni,
· duża liczba miejsc do rekreacji i wypoczynku,
· kameralna zabudowa,
· ceny mieszkań i domów niższe niż w innych dzielnicach Warszawie,
· mały ruch samochodowy poza głównymi szlakami komunikacyjnymi.

Wady mieszkania w Wesołej:
· duża odległość od centrum miasta,
· korki na drogach dojazdowych do innych dzielnic oraz centrum Warszawy,
· brak miejsc w żłobkach i przedszkolach.