• Data dodania: 15.10.2021
  • Autor wpisu: ArtHome Nieruchomości
  • Tagi: dwupoziomowe, mieszkanie dwupoziomowe, poddasze użytkowe, segment, taras, ogród, wady mieszkania dwupoziomowego,
Mieszkania dwupoziomowe stanowią mniejszą część rynkowej oferty. Czy zakup takiego mieszkania jest opłacalny?
W przypadku segmentów, żeby sprzedać dodatkową powierzchnię, deweloperzy połączyli ją z parterem. Zamiast strychu, na którym nie dało się zarobić, udało się zwiększyć metraż. W ten sposób klienci zyskali dodatkową przestrzeń.
W mieszkaniach które są wysokie jest często dodatkowa przestrzeń w postaci antresoli. W ostatnim czasie hitem są mieszkania z tarasem ulokowanym na dachu, na którym urządzony jest ogród. Jednak w tym przypadku inwestycje budowane są zazwyczaj w prestiżowych lokalizacjach i osiągają niebotyczne ceny np. kamienice na Pradze po rewitalizacji, które posiadają takie udogodnienia.

Podział przestrzeni

Niewątpliwą zaletą mieszkań dwupoziomowych jest rozdzielenie stref. Na górze często są sypialnie a na dole salon i kuchnia. Zapewnia to wysoki komfort i o wiele większe poczucie prywatności.


Pełna prywatność

Kupując mieszkanie z dwoma piętrami najczęściej nie musimy martwić się o hałasy dobiegające od sąsiadów, co w przypadku wielu klientów stanowi bardzo ważny argument. Wszystko za sprawą niskiej zabudowy i niewielkiej liczby lokali czy segmentów. Mieszkania dwupoziomowe powstają najczęściej w takim typie budownictwa. Takie mieszkanie daje również ogromne możliwości niebanalnej aranżacji wnętrza, a przede wszystkim oddzielenia części prywatnej od ogólnodostępnej.

Schody

Największą wadą mieszkań dwupoziomowych, szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi czy dla starszych osób, są schody, gdyż często utrudniają lub są dodatkową przeszkodą w codziennym życiu.

Porządek
Co ważne, zbyt mała powierzchnia w przypadku dwupoziomowych mieszkań znacznie wpływa na ich funkcjonalność i komfort mieszkania. Warto również zaznaczyć, że utrzymanie porządku w dwupiętrowym lokalu jest trudniejsze niż w standardowym, z uwagi na dodatkową powierzchnię. Jednak ma to swoje plusy, ponieważ dodatkowa kondygnacja to większy metraż, który można dowolnie zaaranżować.
W obecnych czasach osoby, szczególnie takie, które lubią oszczędzić czas i mają na to dodatkowe fundusze, zaopatrują się w roboty sprzątające. Dzisiejsza technologia nie jest jeszcze tak zaawansowana by robot sprzątający czy mopujący sam zjechał ze schodów, więc jedynym wyjściem jest podwójny wydatek na dwa takie roboty, a nie każdy może sobie na to pozwolić.



Ogród/duży taras

Nowoczesne mieszkania położone na specjalnych działkach, które mają więcej niż jeden poziom, często mają też ogródek lub bardzo duży taras lub jedno i drugie. Popularne obecnie segmenty dają namiastkę własnego domu jednorodzinnego.

Koszty

Koszty wynikają z jego powierzchni. Część kosztów zależy od liczby osób zamieszkujących, a część od powierzchni. W przypadku segmentów często odpada sam koszt czynszu, pozostaje natomiast eksploatacja.

Podsumowując: mieszkanie dwupoziomowe daje dużo swobody i wolnej przestrzeni tworząc tym samym ciekawą alternatywę dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na budowę domu. Nie jest to natomiast nieruchomość dla wszystkich. Należy pamiętać, że koszt utrzymania takiego mieszkania jest wyższy niż lokalu o standardowym układzie. Decyzja należy do Was