• Data dodania: 07.10.2021
  • Autor wpisu: Paweł Bielecki, manager ArtHome Nieruchomości
  • Tagi: ursynów, nieruchomości, statystyka, ceny nieruchomości, ceny ursynów,
Miasto sypialnia to potoczna nazwa miasta satelickiego. Takiego wyrażenia można więc używać do określania mniejszych miast wyróżniających się wysoką samowystarczalnością, przy jednoczesnej zależności od znajdującego się w pobliżu większego ośrodka miejskiego. Ta zażyłość jest zauważalna zwłaszcza w zakresie korzystania przez ludzi z tak zwanych usług wyższego rzędu. W takich rejonach ulokowane są zwykle duże zespoły mieszkaniowe będące bazą noclegową dla mieszkańców, którzy niemal cały dzień spędzają w mieście centralnym, gdzie uczą się lub pracują. Najwięcej miejscowości satelickich znajduje się wokół Warszawy. Takiej nazwy można użyć również dla określenia niektórych dzielnic położonych na terenie stolicy.

151 tysięcy mieszkańców plasuje Ursynów na trzecim miejscu w stolicy pod względem ludności, a 44 km2 daje także trzecie miejsce spośród dzielnic pod względem powierzchni.
Mimo, że Ursynów często nazywany jest „miastem w mieście”, nie odczuwa się tutaj zagęszczenia i tłoku. Między budynkami nie brakuje wolnej przestrzeni, chodniki są szerokie, wszechobecna jest zieleń.

W wielu ankietach Ursynów jest oceniany przez swoich mieszkańców jako „najlepsza dzielnica dla rodziny”. W odpowiedzi na pytanie: Jak się żyje na Ursynowie? Ursynowianie często mówią, że bardzo wygodnie. Cenią swoją dzielnicę za porządek, czystość i zieleń. Swoich sąsiadów uważają za ludzi przyjaznych i uprzejmych. Chętnie polecają Ursynów znajomym poszukującym mieszkania lub domu do wynajęcia czy kupna. Mieszkańcy są zadowoleni z komunikacji, która dobrze funkcjonuje - przede wszystkim dzięki linii metra. Zapewnia ona mieszkańcom szybki dojazd do wielu miejsc w obrębie dzielnicy oraz poza nią. Do niedawna utrudniona była komunikacja z Wilanowem i Piasecznem, ale problem rozwiązało otwarcie ulicy Rosnowskiego. Obecnie objazdy i korki wiążą się przede wszystkim z budową Południowej Obwodnicy Warszawy.

Zalety:
· szybki dojazd metrem do centrum i innych dzielnic Warszawy,
· bliskość Lasu Kabackiego, dużo terenów zielonych,
· doskonała lokalizacja dla osób czynnych zawodowo, które chcą pogodzić pracę z aktywnością sportową,
· dzielnica o bogatej infrastrukturze miejskiej: handlowo-usługowej, zdrowotnej, edukacyjnej, a także kulturalnej,
· bliskość drogi ekspresowej S2 sprawia.

Wady:
· hałas samolotów, które nad Lasem Kabackim rozpoczynają podchodzenie do lądowania na pobliskim Okęciu, a podczas remontów pasów latają nad budynkami mieszkalnymi,
· korki w tej dzielnicy są dużo mniejsze niż np. w Śródmieściu, ale również nie są małe. Obecnie największe tworzą się w związku z budową Południowej Obwodnicy Warszawy oraz przy zjeździe z drogi ekspresowej S2 na ul. Puławską. Problemem jest również przejazd
ul. Puławską, gdzie rano tworzą się korki w kierunku centrum miasta, a po południu w kierunku Piaseczna.




A już w przyszłą środę, inna „sypialnia” Warszawy – Białołęka. Zapraszamy