• Data dodania: 04.10.2021
  • Autor wpisu: Arthome Nieruchomości
  • Tagi: kuchnia otwarta, kuchnia zamknięta, kuchnia, projekt kuchni
Kuchnia otwarta to w ostatnich latach bardzo chętnie wykorzystywane rozwiązanie. Otwarta kuchnia to w pewnym sensie styl życia, które w niej właśnie się koncentruje. To powiększenie przestrzeni towarzyskiej i stworzenie wygodnego miejsca do celebracji posiłków, przyjęć i świąt. To także praktyczność w takich kwestiach jak przenoszenie zastawy i jedzenia z kuchni na stół oraz doświetlenie obu pomieszczeń. Kuchnia zamknięta, dla kontrastu, zazwyczaj jest zbyt ciemna. Częsty zarzut w stosunku do kuchni otwartej na salon lub jadalnię to przechodzące zapachy oraz hałas. Warto zawczasu pomyśleć o wydajnym systemie wentylacyjnym oraz cicho działających sprzętach AGD.
W trendzie są obecnie kuchnie otwarte na salon, najczęściej z zabudowanym aneksem. To jednak nie oznacza, że kuchnie zamknięte przechodzą do przeszłości. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników.

Zamknięta kuchnia

Może zacznijmy od tej, chyba mniej spotykanej, kuchni zamkniętej.

Zalety:

- Jak wiadomo imprezy najczęściej zaczynają się w salonie ale kończą się w kuchni (tak wiemy teraz to zabronione :p ). Jest to najlepsze miejsce by gotować i jednocześnie rozmawiać z rodziną, czy przyjaciółmi. Ale zależy to też od metrażu, bo gdy jest niewystarczający już tak kolorowo nie jest.
- W zamkniętej kuchni mieści się na ogół więcej szafek i sprzętów.
- Gdy przychodzą goście – możesz po prostu zamknąć drzwi jeśli nie jest idealnie a niestety w otwartej już się nie da ukryć bałaganu.
- Zapachy czy dźwięki nie roznoszą się po całym mieszkaniu i nie przeszkadzają tak jak w kuchni otwartej.
- Drzwi do kuchni to też oznaka bezpieczeństwa, ponieważ ograniczają
dostęp dzieci do niebezpiecznych dla nich akcesoriów kuchennych.
- Okno - daje światło i jednocześnie tworzy fajną przestrzeń do spędzania czasu np. rano podczas picia kawy.

Wady:
- Czasami kuchnie zamknięte są naprawdę małe co często utrudnia sprawne poruszanie się po kuchni np., więcej niż jednej osobie. Ciekawym rozwiązaniem może być oczywiście stolik ze składanym blatem. Inną niedogodnością jest problem z niedoświetleniem pomieszczenia.
- Brak miejsca na stół i krzesła oznacza konieczność przenoszenie się z całą zastawą do jadalni.


Otwarta kuchnia
Znaczenie kuchni w życiu domowników oraz podejście do gospodarowania miejscem zmieniło się w ostatnich latach. Obecnie rządzą aranżacje kuchni otwartej na salon. To m.in. efekt współczesnego stylu życia, polegającego na spędzaniu wolnego czasu i jedzenia posiłków wspólnie z gośćmi.

Zalety:
- Optyczne powiększenie przestrzeni.
- Pozwala na spędzanie większej ilości czasu z naszymi gośćmi czy rodziną. Nawet w trakcie przygotowywania posiłków.
- Rodzice mogą mieć na oku dzieci podczas przygotowywania posiłków.
- Możliwość stworzenia tzw. wyspy lub barku.

Wady:
- Zapachy i jeszcze raz zapachy. Przenoszenie się ich do części dziennej niekoniecznie jest tym czego oczekujemy od życia. Szczególnie jeśli w salonie mamy suszarkę z ubraniami, które niestety często przechodzą takimi niepożądanymi zapachami. Jedyne słuszne wyjście jest zadbanie o odpowiednią wentylację i naprawdę wydajny wyciąg, który odprowadzi nie tylko parę ale też zapachy.
- Głośno działające sprzęty AGD, jak np. zmywarka, okap czy ekspres do kawy, które przeszkadzają w odpoczynku.
- Bałagan, którego niestety nie zakryjemy. Otwarta przestrzeń trochę wymusza na nas porządek, bo jednak ciężko jest się relaksować na kanapie widząc stertę naczyń w zlewie.


Kuchnia otwarta czy zamknięta - jakie rozwiązanie wybrać?
Wybór kuchni zawsze zależy od indywidualnych preferencji, jednak decyzję o projekcie kuchni powinna podjąć osoba przygotowująca posiłki w domu, ponieważ to ona spędza w niej najwięcej czasu. Kupując mieszkanie lub dom warto wziąć pod uwagę wady i zalety kuchni otwartej i oddzielnej. Zawsze można także postawić na kompromisowe rozwiązanie, które jest ich połączeniem, czyli kuchnię półotwartą. Rozdzielenie stref może zapewni odpowiednia aranżacja np. przeźroczysta ścianka działowa lub ażurowa szafka. Podobny efekt zapewnia także blat barowy i wysokie stołki.
Mamy nadzieję, że tym artykułem przybliżyliśmy Wam wady i zalety tych dwóch rozwiązań. Oczywiście decyzja jest indywidualna i to od Was zależy na co ostatecznie się zdecydujecie.