• Data dodania: 09.08.2021
  • Autor wpisu: ArtHome Nieruchomości
  • Tagi: najem okazjonalny, najem, wynajem, umowa, zabezpieczenie
Czy spotkaliście się z takim stwierdzeniem jak najem okazjonalny?

Przeglądając oferty na różnych portalach często w ogłoszeniach jest wzmianka o najmie okazjonalnym. Wiele osób z braku wiedzy rezygnuje na starcie i nie próbują dowiedzieć się, o co dokładnie chodzi. Już sam zwrot „łatwiejsza eksmisja” powoduje, że najemcy boją się umów najmu okazjonalnego. Mało kto podejmuje wysiłek, by dokładniej dowiedzieć się, o co chodzi w całej procedurze. Zostaje więc jedynie strach przed wyrzuceniem na bruk z byle powodu – a przecież zupełnie nie o to chodzi.

My za to śpieszymy z pomocą i wyjaśniamy.
Najem okazjonalny pomaga właścicielom mieszkań chronić swoje prawa. Jest to prawne rozwiązanie przygotowane z myślą o właścicielach, które pomagają uchronić od problemów z nierzetelnymi najemcami, którzy nie chcą opuścić mieszkania.

Więc jeśli będziesz płacił w terminie, nie będziesz demolował mieszkania i opuścisz je gdy umowa się skończy to nie będziesz miał żadnych problemów :)

- najem okazjonalny przysługuje wyłącznie właścicielom lokali mieszkaniowych
- opłatę notarialną najczęściej Właściciel bierze na siebie lub płaci 50%. Stawka w Warszawie się różni (200-500 zł), dlatego polecamy podzwonić po kilku notariuszach, bo może się okazać, że możecie sporo zaoszczędzić.

Aby zawrzeć umowę najmu okazjonalnego, najemca powinien:

- dostarczyć oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym dobrowolnie poddaje się egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia i wydania lokalu w terminie wskazanym w żądaniu egzekucyjnym (może otrzymać je po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy);
- wskazać inne mieszkanie, w którym będzie mógł zamieszkać, gdy zostanie wykonana egzekucja obowiązku opróżnienia i opuszczenia lokalu;
- dostarczyć oświadczenie osoby trzeciej, będącej właścicielem lub posiadającej tytuł prawny do tego mieszkania, w którym wyraża ona zgodę na zamieszkanie najemcy w swojej nieruchomości po zakończeniu trwania umowy najmu.
- Dodatkowo, wynajmujący powinien zgłosić zawarcie umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego (właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela) w okresie 14 dni od daty rozpoczęcia najmu. Ten obowiązek nie dotyczy podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali.

Na życzenie najemcy, właściciel jest zobowiązany do przedstawienia mu zgłoszenia złożonego w urzędzie skarbowym.

Mamy nadzieje, że te informacje rozwiały wszelkie wątpliwości dot. najmu okazjonalnego.


Podsumowując umowa najmu okazjonalnego jest umową korzystną dla właściciela lokalu, ponieważ pozwala mu w łatwy sposób dokonać opróżnienia lokalu mieszkalnego, gdyby najemca np. nie płacił czynszu. W sytuacji, gdy jednak najemca wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec wynajmującego, nie ma potrzeby, aby z tych uprawnień korzystać. Niewątpliwie, warto rozmawiać o najmie okazjonalnym i wynikających z niego prawach i obowiązkach stron, gdyż – jak pokazuje rzeczywistość – mimo że coraz częściej tego typu umowa jest zawierana, to jednak wciąż stanowi niski procent wszystkich umów dotyczących najmu lokali.