• Data dodania: 04.05.2021
  • Autor wpisu: ArtHome Nieruchomości
  • Tagi: rynek pierwotny, zalety, plusy nowego budownictwa,

• NOWE BUDOWNICTWO
To bez wątpienia jedna z częściej wymienianych zalet rynku pierwotnego. Wybierając takie rozwiązanie, dostajemy nowe, wręcz „świeże” mieszkanie. Nie musimy się martwić o to, że wchodząc do niego, będziemy musieli sporo czasu i pieniędzy poświęcić na remont po poprzednich właścicielach. Tak niestety bardzo często bywa w przypadku rynku wtórnego.
• NOWOCZESNE TECHNOLOGIE
Kolejnym istotnym aspektem jest wykorzystywanie w obecnie budowanych blokach nowoczesnych technologii i rozwiązań. Dzięki temu, jeśli na przykład szukamy mieszkania dla osoby starszej, będziemy mogli znaleźć budownictwo z udogodnieniami dla seniora. Tutaj zwykle najczęściej przywoływanym ułatwieniem jest winda. W starszym budownictwie te ostatnie występowały w budynkach z określoną liczbą pięter. Na rynku pierwotnym bez trudu znajdziemy bloki 3-4 kondygnacyjne z windami.
• SWOBODA W ARANŻACJI
Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym w większości przypadków otrzymujemy je w stanie deweloperskim, w związku z czym będziemy musieli przygotować się na samodzielne przeprowadzenie wszystkich prac wykończeniowych. Oznacza to wprawdzie sporo pracy i niemałe koszty, jednak umożliwia równocześnie dostosowanie wszystkich elementów do indywidualnych potrzeb. Warto również mieć świadomość, że remont od nowości będzie łatwiejszy niż w przypadku używanego mieszkania, w którym trzeba będzie przeprowadzać demontaż starego wyposażenia, w tym np. pozbywać się płytek. Można również skorzystać z opcji wykończenia mieszkania pod klucz, która wprawdzie będzie wiązała się z pewnymi ograniczeniami co do aranżacji czy wyboru materiałów, ale równocześnie okaże się sporą oszczędnością czasu i nerwów.
• UDOGODNIENIA I INFRASTRUKTURA
Mieszkania z rynku pierwotnego zazwyczaj mają miejsca garażowe lub parkingowe, co czasami jest niemożliwe w rynku wtórnym. Na osiedlach budowanych przez deweloperów od razu jest robiona „komercjalizacja" usług, dzięki temu mamy w najbliższej okolicy dużo sklepów i innych lokali usługowych. Często takie osiedla są zamknięte, z monitoringiem lub ochroną oraz posiadają własne, wewnętrzne place zabaw dla dzieci lub inne formy aktywności dla dorosłych.
• RĘKOJMIA I GWARANCJA
To też kwestia, którą cenią sobie nabywcy nowych mieszkań. W polskim prawie występuje pojęcie rękojmi od wad fizycznych. Jest to odpowiedzialność sprzedającego mieszkanie (a więc w tym wypadku dewelopera) wobec kupującego. Dotyczy ona wspomnianych wad fizycznych, usterek w mieszkaniu, ale także kwestii prawnych związanych z nim.
Od 2014 roku wydłużył się czas, w jakim możemy zgłosić takie kwestie. Do tego momentu jako nabywca mieszkania mieliśmy 36 miesięcy na poinformowanie o usterce czy wadzie lokalu. Obecnie obowiązujące prawo mówi, że rękojmia „funkcjonuje” przez 5 lat. Przepisy, które jej dotyczą, są w kodeksie cywilnym (artykuły od 556 do 576). Jeśli chodzi o ochronę praw nabywcy mieszkania warto też zapoznać się z ustawą z dnia 16 września 2011 roku (z późniejszymi zmianami). Ta ostatnia często potocznie jest określana jako ustawa deweloperska.

Czym różni się gwarancja od rękojmi? Ta pierwsza jest dobrowolna. Deweloper może dać nam dodatkowe uprawnienia jako nabywcy mieszkania. Można ją traktować jako formę zapewnienia nas, że na przykład usunie on pewne usterki w lokalu na własny koszt.

Zalety nowych mieszkań i domów od dewelopera przekładają się na ogólną satysfakcję klientów oraz wysoki poziom zaufania do deweloperów. Nowoczesne budownictwo, nieograniczone możliwości aranżacji, atrakcyjny wygląd i estetyka sprawiają, że mieszkania z rynku pierwotnego są interesującym wyborem dla kupujących nieruchomości.