• Data dodania: 09.12.2022
  • Autor wpisu: ArtHome Nieruchomości
  • Tagi: WIRON, WIBOR, Komisja Nadzoru Finansowego, statystyki, Rafał Mundry
WIRON, czyli Warsaw Interest Rate Overnight, ma stać się jednym z najważniejszych czynników decydujących o wysokości oprocentowania kredytów w Polsce.
To zamiennik WIBOR-u, który ma ponoć obniżyć wysokie zobowiązania wielu kredytobiorców.

Od stycznia banki będą mogły oferować kredyty oparte zarówno na WIRON-ie, jak i WIBOR-ze. W 2024 roku nowe kredyty i instrumenty finansowe powinny już wyłącznie stosować nowy wskaźnik, a od 2025 roku WIBOR przestanie być publikowany. Co oznacza, że dojdzie do konwersji wszystkich aktywnych umów kredytowych na WIRON.
WIRON to nowa nazwa wskaźnika wcześniej znanego jako WIRD - Warszawki Indeks Rynku Depozytowego

W dniu 7 grudnia 2022 roku wartość obu wskaźników wyglądała następująco
• WIBOR 3M( stawka 3-miesięczna,) 7,30%
• WIRON/WIRD 6,07%

Funkcjonujący do tej pory WIBOR był mocno podatny na zmiany w stopach procentowych. W sytuacjach takich jak trwający do zeszłego roku cykl ciągłych podwyżek stóp sprawiało to, że np. bardzo rosły koszty kredytów hipotecznych. I to z miesiąca na miesiąc.
Z związku z tym rząd wymusił na rynku finansowym przyspieszenie prac nad zastąpieniem wskaźnika WIBOR innym, mniej podatnym na takie wahania.
WIRON, w przeciwieństwie do WIBOR-u, miałby być wskaźnikiem bardziej transparentnym. Dzięki niemu, w założeniu, w bardziej przewidywalny sposób można będzie kalkulować koszty kredytu.





⏩⏩ Nasz Ekspert finansowy pomoże Ci policzyć ratę kredytu lub sprawdzić atrakcyjność jego przewalutowania albo przeniesienia hipoteki do innego banku, co zazwyczaj jest korzystne dla kredytobiorcy. Zapraszamy do kontaktu.