• Data dodania: 27.07.2022
  • Autor wpisu: Paweł Bielecki, manager ArtHome Nieruchomości
  • Tagi: wakacje kredytowe, nowa ustawa, kredyt, arthome nieruchomości,
Już w piątek, 29 lipca, wejdzie w życie ustawa dotycząca tzw. wakacji kredytowych, która umożliwi zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego. Jest to niewątpliwie duża pomoc nie tylko dla osób, które w sytuacji rosnących rat spowodowanych wzrostem stóp procentowych, mają problem z bieżącą spłatą kredytu, ale także dla tych, którzy będą chcieli z „zaoszczędzonych" w ten sposób pieniędzy, nadpłacić swój kredyt, tym samym skracając całkowity okres jego spłaty.


Wielu kredytobiorców słyszało o tym projekcie, ale nie zna jego szczegółów. Dlatego przygotowaliśmy krótki artykuł, z którego dowiecie się wszystkiego co niezbędne.


Na czym polegają wakacje kredytowe?
Wakacje kredytowe wejdą w życie 29 lipca, w ramach ustawy z dnia 7 lipca 2022 roku. Umożliwia ona kredytobiorcom zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego na określony czas w tym i przyszłym roku.
Osoby spłacające kredyt hipoteczny będą mogły zawiesić 4 raty kapitałowe w 2022 roku (w III kwartale w sierpniu i wrześniu, a w IV kwartale w dwóch wybranych przez siebie miesiącach), a także łącznie 4 raty w 2023 roku (po jednej racie w każdym kwartale).
Warto pamiętać, że zawieszone raty są przesuwane, a nie anulowane! To znaczy okres kredytowania ulega przedłużeniu o okres zawieszenia. Istotne jest, że w okresie takich wakacji, nie są naliczane odsetki. Kapitał przesuniętej raty będzie płatny wraz z naliczonym aktualnym oprocentowaniem. Może być on niższy lub wyższy, niż w momencie pierwotnie zaplanowanej spłaty raty.


Jakie formalności i warunki trzeba spełniać, aby skorzystać z wakacji kredytowych?
Z wakacji kredytowych będą mogły skorzystać te osoby, które:
- posiadają kredyt hipoteczny udzielony w złotówkach,
- można posiadać kilka kredytów i nieruchomości, ale z wakacji kredytowych można skorzystać wyłącznie na jeden z nich,
- mogą być to zarówno kredyty z oprocentowaniem stałym, jak i zmiennym,
- mieszkają w nieruchomości, której dotyczy ten kredyt (na podstawie oświadczenia),
- umowa kredytowa została podpisana przed 1 lipca 2022 roku, a do spłaty pozostało co najmniej 6-miesięcznych rat.


Ważne: Sytuacja materialna kredytobiorców oraz ewentualne obecne zaległości w spłacie kredytu, nie będzie weryfikowana przez banki!


Żeby skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba złożyć wniosek w banku, w którym zaciągnięty jest kredyt. Wniosek można złożyć na trzy sposoby:
- osobiście w oddziale banku,
- przez bankowość elektroniczną (aplikacja mobilna lub strona www banku),
- wysłać podpisany wniosek drogą elektroniczną lub listownie. Taki wniosek musi zawierać: dane kredytobiorcy, dane banku, datę zawarcia i zakończenia umowy. Trzeba także wskazać, na jaki okres zawieszamy spłatę oraz dołączyć oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy, która została zawarta dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Ważne: takie oświadczenie musi także zawierać klauzulę o treści: ,,Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia."


Kiedy możemy składać wnioski?
Większość banków zamieści na swoich stronach internetowych wzory wniosków już w piątek 29 lipca. Niektóre mają to zrobić także w poniedziałek 1 sierpnia. Co ważne, spłata kredytu zostanie zawieszona z dniem doręczenia do banku poprawnie wypełnionego wniosku. Bank ma 21 dni, od dnia doręczenia wniosku, na potwierdzenie uruchomienia wakacji kredytowych. Jednakże warto pamiętać, że zawieszenie spłaty kredytu nie jest uzależnione od uzyskania potwierdzenia z banku.


Czy wakacje kredytowe uniemożliwią otrzymanie kolejnych kredytów?

Nie powinny, ponieważ nie wynika to w żaden sposób z ustawy o wakacjach kredytowych. Informacja o tym, że skorzystaliśmy z zawieszenia rat, będzie jednak zgłoszona w Biurze Informacji Kredytowej, tak jak to miało miejsce w przypadku wcześniejszych wakacji ustawowych, w związku z pandemią koronawirusa COVID- 19.
BIK deklaruje, że informacja o zawieszeniu rat w ramach wakacji kredytowych nie wpłynie na ocenę / opinię o danym kredytobiorcy. Bank jedynie będzie taką informację uwzględniał w ocenie zdolności kredytowej według wewnętrznych wytycznych.


Czy w trakcie korzystania z wakacji kredytowych można nadpłacić kredyt hipoteczny?
Tak, jeśli podpisana umowa kredytowa nie ma szczególnych zapisów, które by tego zabraniały.


Jak można „zarobić" na wakacjach kredytowych?
Warto przeliczyć opłacalność skorzystania z wakacji kredytowych. Może być taka sytuacja, że odraczając w sumie 8 rat (4 w tym roku i 4 w przyszłym) będziemy mogli odłożyć sobie tę kwotę i nadpłacić potem kredyt hipoteczny, tym samym skrócić okres kredytowania o kilka lat, a nie tylko kilka miesięcy! Jeśli chciałbyś się upewnić, czy w Twoim przypadku to możliwe, skontaktuj się z nami – nasz ekspert finansowy może to dla Ciebie dokładnie wyliczyć.