Pandemia i lockdowny sprawiły, że nasz dom stał się jeszcze ważniejszym miejscem niż dotychczas.
Już na początku pandemii można było zauważyć wielkie kolejki do sklepów z materiałami budowlanymi, wystrojem wnętrz czy ogrodowymi. Więcej czasu i wysiłku zaczęliśmy wkładać w dom, by czuć się jak u siebie.
Jakich trendów możemy spodziewać się w tym roku?1. Design biofilicznyJeśli śledzicie nasz profil to zapewne pamiętacie jak wspominaliśmy o projekcie zielonej ściany, która znajduje się w lobby Generation Park Y w Warszawie.
Projektowanie biofilne, który jest ukierunkowany na kontakt człowieka z naturą. Biorąc pod uwagę ilość czasu, jaki obecnie spędzamy w pomieszczeniach, projektowanie biofilne wykorzystuje korzyści płynące z przebywania na łonie natury, aby stworzyć w tych miejscach zdrowsze środowisko.
Stawiaj na organiczne materiały jak: kamień czy drewno. Wybieraj naturalne kolory ścian. Rośliny, rośliny i jeszcze raz rośliny. Nie tylko dają ukojenie dla oczu po wielogodzinnym maratonie przed komputerem, to jeszcze ożywiają i oczyszczają powietrze.
2. Trochę słońcaWięcej światła i przestrzeni to trend, który pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Światło stymuluje produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia i melatoniny, która reguluje okres snu i czuwania. Okazuje się, że duże przeszklenia będące dzisiaj standardem w nowoczesnym budownictwie nie stanowią jedynie mody, ale także pełnią rolę praktyczną. Dzięki nim do wnętrza wpada więcej światła, które dodaje nam energii.
3. Obłe kształtyPowraca inspiracja latami 60’ i 70’ a dokładniej krągłości, fale i płynne linie zarówno we wnętrzach jak i architekturze. Lata 70. charakteryzują się specyficzną ikonografią: jasne kolory, organiczne kształty, zaokrąglone krawędzie.
Wszechobecne staną się łuki czy sklepienia kolebkowe, zaokrąglone kanapy czy wyspy w kuchni. Projekty mieszkań w 2022 roku będą podążać za potrzebą komfortu i uspokojenia, którą odczuwa większość z nas.
4. Recykling Trendy ekologiczne na dobre przeniknęły do designu. Mamy coraz większą świadomość ekologiczną, a co za tym idzie ograniczenie konsumpcji i zredukowanie ilości śmieci poprzez korzystanie z już wyprodukowanych przedmiotów. Dzięki polskim projektantom powstają produkty, które śmiało można uznać za nowoczesny recykling. Trzeba przyznać, że do Polski trafił z dużym opóźnieniem, ale powoli zyskuje na znaczeniu. Polski design pokochał recycling, upcycling i wszystko, co eko. Projektanci tworzą według zasady 3R – reduce, reused, recycle. Projektanci prześcigają się więc w tworzeniu mebli i dodatków z przetworzonych materiałów. W ekologiczne trendy wnętrzarskie świetnie wpisują się stare meble czy samodzielnie wykonane z niepotrzebnych materiałów np. Palet.