• Data dodania: 01.12.2021
  • Autor wpisu: Paweł Bielecki, manager ArtHome Nieruchomości
  • Tagi: bielany, m1, ceny mieszkań bielany, statystyka cen mieszkań, Warszawa Bielany, Paweł Bielecki, ArtHome Nieruchomości, biuro nieruchomości Warszawa

To jedna z najbardziej zielonych dzielnic stolicy – ponad 1,8 ha jej powierzchni zajmują obszary pełne rozmaitej roślinności. Sąsiedztwo Kampinoskiego Parku Narodowego oraz liczne parki i lasy znajdujące się na terenie dzielnicy sprawiają, że Bielany określane są mianem „zielonych płuc" stolicy. Zieleń na Bielanach zajmuje prawie 65% powierzchni dzielnicy: to doskonały wynik. Na tym terenie znajduje się unikatowy w skali europejskiej Rezerwat Przyrody Las Bielański. Spore parki znajdziemy też w innych częściach dzielnicy; należą do nich: Park Kępa Potocka, Park Olszyna i Park im. Zbigniewa Herberta. Dlatego na Bielanach dobrze mieszka się osobom, które prowadzą aktywny styl życia.

Jednak liczne zalety, głównie duża ilość terenów zielonych, znacznie przeważają nad wyborem życia w tej części miasta. Nie każda dzielnica może pochwalić się rezerwatem w swoich granicach. Bielany to miejsce przyjazne dla właścicieli czworonogów. Liczba szlaków i ścieżek spacerowych spełni oczekiwania osób uwielbiających ruch na świeżym powietrzu.

Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o tej dzielnicy?
Bielany są bardzo dobrze skomunikowane ze Śródmieściem i biznesowymi częściami miasta. Znajdują się tu cztery stacje metra, z których każdego dnia korzystają tysiące mieszkańców. Dojazd do ścisłego centrum zajmuje od 15 do 40 minut.



Bielany na „szóstkę"
Bielany zajmują 32,35 km², co czyni je szóstą z największych dzielnic stolicy. Na przestrzeni lat systematycznie przybywa nowych mieszkańców. Obecnie, dzielnicę zamieszkuje prawie 130 tys. osób, co także daje szóstą pozycję pod względem ludności. Zagęszczenie ludności na Bielanach wynosi 4 045 os./km². Obszar ten został wyodrębniony z dzielnicy Żoliborz w 1994 roku, jako samodzielna gmina. W 2002 roku, na mocy reformy administracyjnej, Bielany stały się jedną z osiemnastu dzielnic Warszawy.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?
Dzisiejsze Bielany cieszą się uznaniem inwestorów, młodych rodzin szukających swojego pierwszego mieszkania, a także osób stawiających na klimatyczne nieruchomości klasy premium „skąpane w zieleni". Studenci na Bielanach doceniają bliskość uczeni wyższych i relatywnie niskie ceny najmu mieszkań. Liczne placówki medyczne i bogata oferta kulturalna sprawiają, że życie tutaj dobrze oceniają także seniorzy.


Komunikacja na Bielanach
Komunikacja na Bielanach stoi na wysokim poziomie. Z okolic stacji metra Słodowiec dostaniemy się do Śródmieścia w około 15-20 minut. W korzystnej sytuacji są mieszkańcy osiedli położonych właśnie blisko metra. Dojazd do centrum z peryferyjnych części dzielnicy może zająć nawet 40-50 minut. Ich mieszkańcy muszą liczyć się z koniecznością dojechania do metra autobusem. Autobusy, tramwaje i metro na Bielanach tworzą wydajny system transportu. W weekendy metro kursuje do późnych godzin nocnych. W dni powszednie, po odjeździe ostatniego metra, do dyspozycji pozostają autobusy nocne docierające do Młocin, Cmentarza Północnego i Chomiczówki.

Komunikację z południową częścią miasta ułatwia droga S8. Dzięki temu w godzinach szczytu dotrzemy do zagłębia biurowego na Służewcu w ok. 30 minut. Dzielnice przecina sieć dróg lokalnych oraz łączących podwarszawskie miejscowości z centrum stolicy. Do głównych szlaków komunikacyjnych Bielan należą ulice: Maczka, Broniewskiego, Żeromskiego, Kasprowicza, Marymoncka, Wólczyńska, Conrada i Reymonta.

Metro na Bielanach
Ukończenie budowy bielańskiego odcinka pierwszej linii metra (M1) znacząco poprawiło komunikację w tej części miasta. Z czterech stacji każdego dnia korzystają tysiące mieszkańców Bielan. Ich nazwy to: Młociny (końcowa stacja pierwszej linii metra), Wawrzyszew, Stare Bielany i Słodowiec. Metro na Bielanach może zostać przedłużone w kierunku północnym i połączyć Tarchomin z Młocinami.



Wady i zalety mieszkania na Bielanach:

Zalety:
· bardzo dużo terenów zielonych,
· dobra komunikacja do centrum i innych części biznesowych,
· aż cztery stacje metra,
· wysoki poziom szkół i przedszkoli.


Wady:
· problemy z wysypiskiem śmieci na Radiowie,
· słabo rozwinięta komunikacja miejska w peryferyjnych częściach dzielnicy,
· hałas z bemowskiego lotniska.